Abstract | Kućno rađanje u razvijenim zemljama je prisutno uz nadzor stručnjaka, odnosno primalje ili bez nadzora, koje se izvodi kod kuće. Kućni porod je bio, sve do pojave moderne medicine, jedini način rađanja.
Od početka 20. stoljeća, broj poroda kod kuće je drastično pao u većini razvijenih zemalja, uglavnom na manje od 1% svih rođenih. Stope smrtnosti majki i dojenčadi su također drastično pale.
Žene koje imaju pristup kvalitetnoj medicinskoj skrbi mogu odlučiti da li žele porod kod kuće, jer vole intimnost vlastitog doma i obitelji ili žele porod u bolnici. Profesionalci potrebni za porod kod kuće mogu biti liječnici ili licencirane primalje. U trudnoći potrebna je psihička i fizička priprema. Medicinska sestra prvostupnica priprema i educira pacijenticu o svim važnim pitanjima o trudnoći, o dobrobiti ili štetnosti određenih navika, educira trudnicu o mogućnostima adaptacije na novonastalu situaciju, o svim eventualnim komplikacijama. Medicinska sestra prvostupnica mora procijeniti psihosocijalni faktor, emocionalni status, kakva je trudnoća, reakciju žene na potvrdu trudnoće. Najvažnija zadaća medicinske sestre prvostupnice pri vođenju trudnoće i trudnice je osigurati adekvatne informativne i edukacijske materijale i edukacija trudnice o važnim aspektima trudnoće.
Doula pruža trudnici emocionalnu i fizičku potporu, predlaže kako da se osjeća što udobnije te pruža potporu i daje prijedloge partneru.
Provedenim istraživanjem vidljivo je da 91,8% ispitanika nikada nije rodilo kod kuće, 5,3% ispitanika je rodilo jedno dijete kod kuće, 2,4% je rodilo dvoje djece kod kuće, 0,4% je rodilo troje djece kod kuće, četvero djece kod kuće nije rodio ni jedan ispitanik, te je 1 ispitanik ili 0,1% rodio petero djece kod kuće. Najviše ispitanika je bilo vrlo zadovoljno iskustvom poroda, zatim slijede odlično i dobro iskustvo porodom. 27,7% od ukupnog broja ispitanika bi se porađalo kod kuće zato što se osjećaju sigurniji, 55,8% je odgovorilo da bi se porađalo kod kuće zato što osjećaju više sigurnosti i/ili udobnosti, 47.3% je odgovorilo da vidi rađanje kao prirodan proces te 21.4% je odgovorilo da želi izbjeći intervencije. |