Abstract | Uvod: U današnje vrijeme se sve više raspravlja o namjernom pobačaju. Najčešći razlozi zbog kojih se žene odluče na pobačaj su nespremnost za majčinstvo, loša financijska situacija, partner zahtjeva abortus, ne žele više djece ili je žena bila žrtvom silovanja ili incest.
Cilj istraživanja: Cilj rada je ispitati stavove i znanja studenta sestrinstva, mehatronike, računarstva Veleučilišta o Bjelovaru o namjernom prekidu trudnoće.
Metode: Istraživanje je provedeno osobno na Veleučilištu u Bjelovaru pomoću anonimne ankete. Anketa se sastojala od 32 pitanja koja su prvi deset socio-demografska, a zatim pitanja o stavovima o pobačaju. Od 27-32 pitanja odgovarali su samo studenti sestrinstva. Korištene su statističke metode: deskriptivne statistike, hi-kvadrat testa i logističke regresije.
Rezultati: Rezultati su pokazali kako postoje statistički značajne razlike u stavovima ispitanika s obzirom na spol, dob, mjesto stanovanja, stručnu spremu majke, stručni studij i imaju li ispitanici djece za određena pitanja, ali da ne postoji uopće statistički značajna razlika s obzirom na stručnu spremu oca. Kod studenata koji ne studiraju stručni studij sestrinstvo postoji 1,449 veća vjerojatnost da smatraju da pobačaj treba zabraniti zakonom u odnosu na studente stručnog studija sestrinstva. Kod ispitanika koji imaju djecu postoji 0,602 veća vjerojatnost da smatraju da pobačaj treba dopustiti ukoliko je fetus oštećen za razliku od onih koji nemaju djecu. Kod muškaraca postoji 0,788 veća vjerojatnost da smatraju da pobačaj treba dopustiti ukoliko je žena silovana za razliku od žena.
Zaključak: Stavovi o namjernom prekidu trudnoće se razliku od osobe. Na stavove utječu različiti čimbenici- spol, dob, vjera, dob, mjesto stanovanja, osobna stajališta, imaju li osobe djece, stručna sprema majke ili oca. |